Člověk

Při malování jsme cítili, že jsme skutečně součástí něčeho většího.

Obraz o člověku byl skutečně velkou výzvou. Byli jsme zvědaví, co se bude odehrávat, protože nikdy nevíme, jaký vzorec vyplyne.

Obraz měl velmi dlouhý vymýšleči začátek. S diváky jsme se snažili přijít na to, jak malovat obraz, který by měl pojmout celé lidství? Úvahy byly hluboké a honosné. Kupili jsme vzorce, symboly a schémata, ale pořád to nebylo ono. Až po dlouhé době přišel o diváků nápad, udělat obraz o člověku tak, že tam bude prostě spousta různých lidí, v obrovské škále a polohách.

Ohňová scéna na sebe nenechala dlouho čekat, protože lidé u ohně je hluboce nadčasový.

Když se postupně definovali archetypy a my se pustili do díla, vše plynulo jaksi lépe než u těch předchozích. Dokonce jsme se shodli na zvláštním pocitu, jako bychom obraz spíše odkrývali, než malovali. Vše vždy dokonale zapadlo na své místo. Začali se utvářet nové příběhy a vazby malovaných postav a my se nejen dobře bavili a s úžasem koukali, jak vše zapadá.

Později jsme mohli sledovat reakce lidí na obraz naživo a v podstatě každý si tam najde něco, co se ho velmi osobně týká. Dokonce jsme už viděli se člověka u toho obrazu rozplakat. To nám přišlo jako největší uznání a také potvrdilo uvědomění, že ač jsme my drželi štětce, stejně to řídilo něco jiného.

O obraze

Malba s názvem Člověk si dala ambici popsat člověka ve všech jeho podobách a aspektech. Zpočátku jsme se nemohli ubránit velkým snům a snahám vyjádřit veškerou metafyzickou a existenciální podstatu člověčenství. Ale čím dál jsme nad tématem rozjímali, tím více nám přišlo příhodné vyobrazit na první pohled prostou, jednoduchou, ba přímo možná i obyčejnou scénu. Takový výjev, který si na první pohled nesnaží hrát na ,,něco víc“, ale skýtá krásy a tajemství ve své obyčejnosti. 

Scéna, na kterou se díváte, vyobrazení lidí od ohně, může být stará, jak lidstvo samo. Od chvíle, kdy člověk objevil oheň a vymanil se běžnému toku času den-noc-den sedával u ohně pod širým nebem, vyprávěl příběhy a asi i přemítal nad nekonečností oblohy rozprostírající se od obzoru k obzoru. 

Scéna, na první pohled obyčejná, kdy se okolo ohniště sejdou lidé, každý jiný s jedinečný příběhem. Výjev, který se mohl opakovat po celou dobu, co je člověk člověkem. Lidské duše, charaktery se totiž s časem nemění, mění pouze se kulisy a šat zúčastněných. 

Posaďte se, anebo postůjte také u ohniště, rozhlédněte se a podívejte se, co všechno za lidi je mezi námi a s námi. Můžete si prohlédnout charaktery, ty dobré i ty špatné, ošklivé i hezké, hodné i zdánlivě zlé, nicméně každý z nich je člověkem. 

 

 

TIMELAPSE

Pokud se budete dívat opravdu pozorně a dostatečně dlouho, možná Vás zaujme i druhý pohled, ne tak zjevný a ne tak nápadný. Bude vyžadovat, abyste se podívali pozorně, pod povrch, do hloubky. Možná pak zjistíte, že oheň není obyčejným táborákem, ale ohněm symbolizující energii života proudící z jediného srdce kamsi nahoru, do nekonečné prázdnoty. Budete-li se dívat dále, zjistíte, že všichni lidé, každý jednotlivec má duši – to, co dělá člověka člověkem a odlišuje jej od ostatních. Můžete dát za pravdu šamanovi, který uprostřed obrazu vypráví o jemnosti přediva světa, nebo se ztotožnit s myslitelem, který kriticky přemítá o celém vyprávění, nebo dokonce s knězem, který odmítá tyto myšlenky jakožto kacířské. Můžete být proti takovému výjevu, proti takovému výkladu světa. Můžete být čím chcete- ale pořád budete člověkem, bez rozdílu charakteru, názoru, či barvy kůže. 

Okolo ohně stojí dav. Dav lidí, lidských bytostí. A Vy jste jedni z nich. Nesete v sobě duši, kus nekonečna a zrcadlíte v sobě jak veškeré lidství. Jste tedy člověkem. Vítejte v obrazu o člověku. 

Více o obrazu a o tom, co všechno na obrazu najdete se můžete podívat v přiloženém videu výše. 

Skupina Nevzdělanci se krom malování velkoformátových obrazů společně s diváky zabývá také natáčením videí a pořadů o umění, podcastů, stejně tak jako vlastní umělecké tvorbě a malířství.

Z PROCESU

Tady si můžete prohlédnout detailní popis některých příběhů z obrazu, skicy, zajímavosti  a stručný popis procesu tvorby.

K ZAKOUPENÍ

Je tu možnost si zakoupit reprodukci obrazu. Reprodukce je kvalitní tisk na plátno na blind rámu, ručně podepsaný autory. Celý proces výroby reprodukcí od skenování po tisk je v naší režii, proto jde veškerý výtěžek přímo nám, autorům. Díky tomu můžeme dále tvořit.

Translate »