U Jednoho stolu

Spát, jíst a malovat ve veřejných prostorách oblastní galerie, byla velká sranda.

Procesisté Obraz o Liberci U Jednoho Stolu

Obraz o Liberci pro Liberečáky vznikl v rámci kandidatury města Liberce na Evropské hlavní město kultury pro ro 2028.

Přišlo nám zábavné a dobré, podpořit takto kulturu našeho města. Když jsme to navrhli, setkalo se to s velmi pozitivním ohlasem a my se tak vrhli do další výzvy. Malovali jsme obraz přímo v OGL v krásné budově starých lázní. Jsou samozřejmě bezpečnostní pravidla, zakódováno i noční hlídači, kteří vše monitorují a dělají obchůzky. Ti si nás rychle oblíbili a jejich nadšené mávání přes sklo, při každé hlídce nás provázelo celých 124 hodin nepřetržitého malování.

Do obrazu promlouvali klasicky diváci živého streamu, ale tentokrát i větší množství živých návštěvníků galerie, kde jsme dělali skutečně netradiční atrakci.

Grafika procesisté k obrazu o Liberci U Jednoho stolu

Propagační grafika k obrazu U Jednoho stolu, kterou obyvatelé Liberce potkávali před zahájením akce.

Vznik obrazu

Obraz je napěchován odkazy na Libereckou kulturu, instituce, bary, kapely, architekturu i rodáky a klasické postavy z ulice, které tu každý zná.

Náš odhad na malování 124 hodin jsme hodně minuli. Po té co jsme ukončili malování v galerii, převezli jsme obraz do ateliéru a tam ho dokončovali. Trvalo to možná dalších 200 hodin, než jsme řekli „je to hotové“.

Obraz sice není tak zajímavý pro všechny naše fanoušky, ale pro Liberečáky je velkým zdrojem radosti. Takže se práce, která byla zejména v závěru už skutečně úmorná (malovali jsme těmi nejmenšími štětci na světě), vyplatila.

Tématem obrazu měl být Liberec a kultura. Ovšem, aby bylo možné takový obraz namalovat, je nutné si nejprve položit několik otázek: 
Co je to vlastně kultura?
Kde se taková kultura bere?
K čemu je kultura vlastně dobrá?
Co je a co není kulturou?
 

 

Myšlenka obrazu

 Obraz U Jednoho stolu vypráví příběh dvou verzí jednoho města. V našem obraze je to město Liberec, ale mohlo by to být kterékoliv jiné město. Město v pozadí, šedavé, tmavé, je to nekulturní město, zahlcené reklamou, výlepy, ošklivými grafitti a lidmi, kteří bez zájmu procházejí okolo.
Uprostřed se ale nachází stůl, na kterém je druhé město, stejné, ale kulturní. A toto město kultivují různí zástupci kultury (od architekta, přes fotografa až po malíře, ale i filmaři, kuchaři se svou kulturou stravování, hudebníci, básníci, filmaři, loutkaři a mnoho dalších), kteří každý trochou svou měrou přispívají k tomu lepšímu městu pro všechny. A díky tomu pak vyrůstá ze středu stromu strom symbolizující kulturu. Ten vyrůstá kořeny z historie (znázorněná lemem stolu, který odkazuje na historii a významné osobnosti Liberce) a nese plody kultury.

Z procesu tvorby

První polovina vzniku obrazu probíhala přímo v prostorách Oblastní galerie Lázně, kde probíhala po dobu 124 hodin nepřetržitá malba obrazu. Střídali jsme se ve spánku tak, aby u plátna byl vždy alespoň jeden člověk. V galerii jsme po tu dobu žili, jedli, spali, mluvili s návštěvníky, hosty a hlavně malovali.

Každý kdo přišel, mohl se jen podívat, nebo se s námi dát do řeči o obraze, malování, nebo jen tak o životě. Každý se mohl připojit a zanechat svůj otisk přímo v obraze. Jen díky tomu mohl vzniknout obraz, který svou komplexností a mnohovrstevnatostí nemá obdoby.

Během pobytu v galerii vznikla i řada rozhovorů se zajímavými hosty. Doporučujeme se podívat na náš kanál a pustit si třeba rozhovor s Leonem Jakimičem, který patří mezi nejvíce inspirativní rozohorovy, které jsme zatím na našem kanálu vydali. A nejen to, budete moci nahlédnout na to, jak vypadal obraz zhruba pátý den malování a nahlédnout tak přímo do procesu a atmosféry vzniku díla.

Tisky na plátno

Je tu možnost si zakoupit reprodukci obrazu. Reprodukce je kvalitní tisk na plátno na blind rámu, ručně podepsaný autory. Celý proces výroby reprodukcí od skenování po tisk je v naší režii, proto jde veškerý výtěžek přímo nám, autorům. Díky tomu můžeme dále tvořit.

4,500.008,500.00

Napsali o nás

ČESKÝ ROZHLAS

Liberec má originální obraz. Trojice tamních výtvarníků na něm v prázdné kavárně liberecké oblastní galerie pracovala nepřetržitě 124 hod

IDNES

Nevšední obraz vzniká v Liberci. Skupina Nevzdělanci na něj má 124 hodin, do práce jim mluví i veřejnost. Projekt je součástí…

Liberecký deník

Velkoformátový obraz má přinést vizuální odpověď na otázku, jak Liberečané vnímají kulturu a kreativitu svého města. Pět dní bez přestávky….

Translate »