PŘÍBĚH PROCESISTŮ

„Život jde tam, kam se díváš.“

Skupinu Procesisté založili malíři Václav Kovář, Adam Windsor a Jan Simandl jako označení pro konkrétní malíře ze spolku Nevzdělanci. Adam Windsor s Václavem Kovářem pokračují v myšlence a zkoumání kolektivního vědomí prostřednictvím obrazů.

Za dobu svého působení vytvořili mnoho projektů, maleb, videí, pořadů a podíleli se na vzniku různých konceptů. 

Podívejte se na stručnou historii našeho působení. 

ČERVEN 2023

DIALOGY S AI

Posouváme hranice tvorby zkoumáním možností umělé inteligence

Nebojíme se výzev a nových technologií. Zkoušíme možnosti spolupráce s umělou inteligencí ať už při malbě nebo videotvorbě. 

Anthony Walker je naše fiktivní postava badatele světů AI. Jeho život, poznání a objevy přinášíme skrze kombinaci malby a animace se zapojením možností umělé inteligence. 

LISTOPAD 2022

NEJVĚTŠÍ FILMOVÝ OBRAZ VŠECH DOB

pocta celému filmovému světu

Ve spolupráci s ČSFD malujeme v BIO OKO světově největší filmový obraz obsahující 244 filmů na jediném plátně. Vzniká tak náš zatím nejkomplexnější a nejsložitější obraz, který jsme namalovali.  

SRPEN 2022

ANIMOVANÉ OBRAZY

Malbou obrazu to nekončí….

Hledáme nové cesty a způsoby, jak přesáhnout samotné malířství. Naše obrazy jsou postupně animovány. První z obrazů – Zahrada přání je kompletně rozanimován ve 4K pomocí 200 animací díky animátorovi Pavlu Sadílkovi.  Další obrazy připravujeme. 

LÉTO 2022

MALUJEME MEZI LIDMI

ZAPOJUJEME DIVÁKA DO OBRAZU

Hledáme další způsoby a možnosti procesu tvorby. Naše obrazy malujeme na festivalech jako je Off The Wall Kampa, na Žižkovské noci, nebo jen tak mezi lidmi. 

ÚNOR 2022

LIBEREC KANDIDUJE NA EHMK

Obraz o Liberci pro liberečáky

Podpořili jsme kandidaturu Liberce na titul Evroopského hlavního města kultury pro rok 2028 namalováním obrazu o Liberci a jeho kultuře v prostorách Oblastní galerie Liberec.  Samotný obraz vznikl zapojením lidí, diváků online-streamu, návštěvníků galerie a hostů našeho pořadu, jako byl třeba Leon Jakimič nebo Petr Šimon. 

Dílo bylo vystaven v prostorách Oblastní galerie Liberec. 

Podívejte se, jak o události psala média: 

PODZIM 2021

PROCESISMUS

nový umělecký směr

Začínáme malovat sérii procesistických děl. Na přelomu let 2021/22 vznikla čtveřice procesistických obrazů na témata vzešlá z hlasování našich fanoušků. Tedy: Svět zvířat, Noční život, Člověk a Sen. 

Oddělujeme Nevzdělance- sdružení neakademických malířů a Procesisty – nás.

ČERVEN 2021

ZAHRADA PŘÁNÍ

Věci se dějí tady a teď

Na konci druhého COVID-19 lockdownu, Nevzdělanci přišli s dvoufázovou performance: Zahrada přání. V prvním kroku uspořádali živé, nepřerušované vysílání a během 72 hodin namalovali obraz „Zahrada přání“ složený na základě přání diváků živého vysílání. 

V druhém kroku obraz rozstříhali na 300 stejných dílků, která podepsali, očíslovali a dali možnost každému divákovi mít „svou část obrazu“. 

Tak vzniklo první procesistické dílo, investiční hra a první velký experiment s živým malováním. 

PODZIM 2020

VIDEOTVORBA

Top gear české výtvarné scény

Podcast Víno a Štětky –  diskuze u vína nad tématy týkající se umění, malířství, výtvarna, ale také smyslu života.

Bitva Palet –  3 malíři, jeden den a jedna výzva. Pořad nemající obdoby. 

Skicář – video výuka se zadáním přímo ve videu pro všechny zdarma pro každého.

Postupně následují i další pořady, jako jsou Listování starými skicáři, Obrazárna, a další. 

SRPEN 2020

NEVZDĚLANCI

Sdružení malířů – neakademiků, kteří si pro své umění došli navzdory všemu a všem. 

Z pětice zakládajících malířů se postupně vyprofilovala nejaktivnější trojice: Jan Simandl, Václav Kovář a Adam Windsor, kteří založili i stejnojmený youtube kanál: Nevzdělanci s posláním kultivovat výtvarnou scénu a malovat.  


PREHISTORIE

Václav Kovář

malíř, samouk, založil v Liberci výtvarnou školu, která se postupně vypracovala až na největší výtvarnou školu v severních Čechách. Cesta kupředu vedla skrze rozhodnutí zrušit výtvarnou školu, aby se mohl věnovat naplno malování. Lektoři z této školy navázali svou činnost založením atelieru TUBA.

Adam Windsor 

 architekt, ilustrátor a malíř – vedle realizovaných staveb napříč Evropou je i autorem mnoha knižních ilustrací a plakátů. Vášeň pro kresbu a akvarel ho dovedly kolem roku 2020 k rozhodnutí, že malířství bude jeho životní cestou. Po dokončení rozdělaných stavebních projektů opustil místo architekta v nizozemském Utrechtu a přijal nabídku Václava Kováře, přestěhovat se do Liberce společně tvořit. 

Jan Simandl 

 designér a malíř – spoluzakladatel Nevzdělanců a Procesistů byl původně lektorem a učitelem v Atelieru Václava Kováře. Nadšení a zápal pro věc jej přivedly právě ke vznikajícímu malířskému uskupení a stál u vzniku mnoha společných projektů.

DALŠÍ INFORMACE

Translate »